Łowcy trendów

Łowcy trendów

Łowcy trendów

fragment rozmowy Joanny Bojańczyk z Vincentem Gregoire z Nelly Rodi TrendLab. Wywiad był zamieszczony w Rzeczpospolitej (wiem, że dawnej, ale nie wiem, z którego dnia dokładnie)

Dajecie wytyczne, jaki będzie kolor, długość, kształt krzeseł i style w architekturze?
Najpierw nasi ludzie zbierają informacje. Chodzą do klubów, na imprezy. Zdarza im się zaczepić kogoś na ulicy, żeby zapytać o buty, czapkę. Ja sam robię zdjęcia, włóczę się po klubach, pchlich targach. Z podróży przywożę tony ścinków, opakowań, kawałki sznurka, mydła. Zdarzyło mi się wyciągnąć z kosza stare ubrania, które mnie zaintrygowały. Te czekoladki przywiozłem z Chin. Wyglądają jak jakieś kiczowate zabawki. Z tego przygotowujemy zeszyty z zestawami kolorów, stylów. Osobno dla tkanin, ubrań, dodatków, kosmetyków. Zeszyt z ogólnymi tendencjami, moda i bielizna wychodzą dwa razy do roku. Zeszyt wnętrzarski raz do roku.
Podobno te zeszyty są bardzo drogie.
Zeszyty lifestylowe kosztują od 1200 do 3500 euro. Biorąc pod uwagę pracę zespołu ludzi przy ich przygotowaniu, jest to niezbyt drogo.
Jakie miejsca na świecie są dziś najbardziej inspirujące?
Nieznane. Nowy Jork już nie. Skomercjalizowały się też Mediolan i Londyn. Miami, Los Angeles, Seul, Barcelona, Dubaj, Izrael, Moskwa – to dla nas dzisiaj się liczy. No i Europa Wschodnia, Polska, Rumunia. Tendencja na przyszłość to to, co niepokoi, irytuje. Nowe zawsze wywołuje emocje, czasem bunt. Niech pani weźmie kolor żółty, Wchodzi w tym roku, ale wszyscy narzekają, że jest okropny. I właśnie dlatego jest tendencją. Będzie go trochę w lecie, ale wybuch nastąpi w 208 roku. Wtedy nikt już nie będzie narzekał, że żółty jest brzydki. (…)
Czy to nie jest wielka manipulacja? Badać ludzkie oczekiwania, a potem je serwować z premedytacją, udając, że to spontaniczne?
Konsumenci nie dają się łatwo sterować. Są odporni na techniki marketingu. Ale konsument jest czystą kartką, którą trzeba zapisać. My mówimy, jak to zrobić.

Nie wiem jak wy, ale ja po tym wywiadzie na pewno nie będę nosić żółtego w przyszłym roku 😉

Zobacz także inne nasze wpisy tematyczne:

About