Konkurs Grażki

Konkurs Grażki

Konkurs Grażki

Niedawno, całkiem niespodziewanie trafiłam na stronę hurtowni dodatków krawieckich i pasmanterii „Grażka”. Organizuje ona konkurs „Dodatkowy Projekt”, w którym projektanci mają jak najoryginalniej wykorzystać dodatki krawieckie. W tym roku w jury znalazły się m.in. Monika Onoszko i Ewa Minge (zestawienie to jest dość dziwne – z jednej strony osoba, której stroje zostały sfotografowane dla Vogue’a, z drugiej – ktoś uważany za symbol mody tandetnej), a główne miejsce zajęła Małgorzata Kaczmarska. Jej „Na nice” możecie zobaczyć na stronie Grażki, mnie jakoś nie przekonało.

Za to „Congruentia” Małgorzaty Kurek [II miejsce – patrz rysunki wyżej], bardzo mi się podoba. Nie chodzi nawet o wygląd poszczególnych strojów, ale o samą ideę, która za nimi stoi. Jak napisała Kurek: „słowo „Congruentia” w języku matematycznym określa własność figur, które po nałożeniu na siebie pokrywają się. (…) „Congruentia” to trzy różne, bezpośrednio po sobie przedstawiane warianty tej samej kreacji. Pozorną wędrówkę jedwabnego materiału po ciele modelki umożliwia (…) funkcja dodatków krawieckich”. Tak proste, a zarazem pomysłowe i na dodatek idealnie wypełniające zadanie postawione w konkursie. Jestem ciekawa, jak wyglądałyby te stroje na żywo, a nie tylko na szkicach projektowych.

Zaciekawiły mnie również kreacje Bogny Hamryszczak [wyróżnienie – zdjęcia wyżej]. Kojarzą mi się z ubraniami japońskich projektantów i chyba dlatego przykuły moją uwagę. Trzeba jednak przyznać, że są to stroje z kategorii „każdy alternatywny fotograf mody marzy, by mieć takie na sesji, bo ładnie wychodzą na zdjęciach, ale są kompletnie nie do noszenia”.
Rysunki i zdjęcia pochodzą stąd, gdzie możecie zobaczyć rówież resztę nagrodzonych projektów.

Zobacz także inne nasze wpisy tematyczne:

About