Obcasy

Obcasy
Obcasy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Obcasy

Obcas – tylna część która charakteryzuje obuwie – buty damskie. Obcas buta jest używany do poprawy równowagi buta, zwiększa wysokość użytkowniczki, zmienia postawę i spełnia inne cele dekoracyjne. Często podniesiony, wysoki obcas jest wspólną formą buta często noszonego nie tylko przez kobiety, ale i mężczyzn.

Wysokie obcasy nie są współczesnym wynalazkiem. Co ciekawe, obcasy były noszone zarówno przez mężczyzn jak i kobiety na całym świecie od wielu wieków i z różnych powodów. Chociaż wysokie buty na obcasach są przedstawione w starożytnych egipskich freskach na grobowcach i świątyniach, najwcześniej odnotowany przypadek mężczyzn lub kobiet noszących podwyższone buty pochodzi z greckich czasów.

Podejrzewa się, że użycie podwyższonej podeszwy lub obcasu, miało miejsce przed wiekami, ale niewiele jest bezpośrednich dowodów na poparcie tego, choć rzeczywiście dużo jest dowodów pośrednich. Maria Tudor, która była niewysokiego wzrostu nosiła obcasy tak wysokie, jak to możliwe. Z tego okresu aż do początku dziewiętnastego wieku, wysokie obcasy były często w modzie dla obu płci. Około 1660, szewc Lestage Nicholas zaprojektował wysokie obcasy dla Ludwika XIV .

Niektóre były wysokie na więcej niż cztery cale (dziesięć cm). Uzyskane w ten sposób wysokie obcasy „Louis” stopniowo stały się modne w modzie damskiej. Obecnie termin ten jest używany w odniesieniu do obcasów z krzywej wklęsłej, zwężających się zewnątrz na dole podobnych do tych noszonych przez Madame de Pompadour , kochanki Ludwika XV .Są one również nazywane „obcasy Pompadour” Podczas rewolucji francuskiej , wysokie obcasy zaczęły się kojarzyć z bogactwem. Ponieważ ludzie chcieli uniknąć manifestowania bogactwa, obcasy zostały w znacznym stopniu wyeliminowane zarówno dla kobiet i mężczyzn.

W wyniku rewolucji francuskiej obcasy stały się niższe niż w dowolnym momencie w osiemnastym wieku. Jak więc widzimy obcasy mają bogatą historię, i nie ma się co wstydzić ich noszenia – skoro kiedyś nawet chodzili w nich mężczyźni… Dzisiaj butów z obcasami jest bardzo duża ilość i każda z pań może sobie je kupić w sklepie obuwniczym.

Zobacz także inne nasze wpisy tematyczne:

About